روش‌های درمان و از بین بردن جای جوش (اسکار آکنه)

جهت رزرو نوبت در شعب ما می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید

شعبه شریعتی:۰۲۱۲۲۶۳۷۴۰۸

شعبه ولیعصر:۰۲۱۸۸۹۴۵۷۲۳

شعبه توحید:۰۲۱۶۶۱۲۴۸۰۷

آکنه یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی است و ما می‌دانیم که چقدر بیماری آکنه و زخم‌های ناشی از آکنه می‌تواند به اعتماد به نفس اشخاص آسیب برساند. پوشاندن جای زخم‌های ناشی از آکنه در زمان پیدایش کاری سخت و دشوار است. اکثر درمان‌های خانگی برای از بین بردن جای جوش (اسکار آکنه) به سادگی نتیجه نمی‌دهند و آرایش کردن نیز قادر به پوشاندن جای زخم‌های عمیق ناشی از آکنه نیست. درمان جای جوش کیفیت زندگی بسیاری از بیماران را بهبود می‌بخشد. هیچ دلیلی برای باقی ماندن جای جوش (اسکار آکنه) روی صورت وجود ندارد و تنها از زیبایی و شخصیت شما می‌کاهد. در برخی موارد ممکن است یک جای جوش واقعی وجود نداشته باشد، بلکه تغییرات تنها در نتیجه‌ی وجود رنگدانه‌ی اضافی ایجاد می‌شود. تغییرات ناشی از وجود رنگدانه‌ی اضافی روی پوست ممکن است در عرض چند ماه یا سال از بین برود و به طور کلی مانند دیگر جای جوش‌ها (اسکار آکنه) دائمی نیست.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی زیبایی سپید انواع درمان‌های مخصوص را برای کسانی که از آکنه یا جای جوش (اسکار آکنه) رنج می‌برند، ارائه می‌دهند. متخصصین ما در مورد مناسب‌ترین گزینه‌های درمانی مانند لیزر جوان‌سازی، تزریق ژل و میکرو درم ابریژن با شما مشاوره خواهند کرد و بنابراین مردم توانایی انتخاب بهترین روش درمانی را دارند و اعتماد به نفس خود را به دست خواهند آورد. تیم متخصصین ما یک ارزیابی کامل بالینی از پوست شما جهت تعیین شدت بیماری انجام می‌دهد و انواع بهتری از درمان‌ها را برای رفع آکنه توصیه می‌کنند.

برای تعیین وقت مشاوره اولیه خود جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تمام درمان‌های موجود برای رفع جای جوش (اسکار آکنه)، می‌توانید با شماره‌های ۰۲۱۲۲۶۳۷۴۰۸ و ۰۲۱۸۸۹۴۵۷۲۳ و ۰۲۱۶۶۱۲۴۸۰۷ تماس بگیرید.

جای جوش  (اسکار آکنه) چیست؟


اصطلاح "زخم" به یک فرآیند فیبروزی اشاره دارد که در آن کلاژن جدید برای ترمیم یک آسیب دارای ضخامت کامل تولید می‌شود. زخم ۳۰٪ از افراد مبتلا به آکنه متوسط ​​یا شدید را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به طور خاص در آکنه نودولوکیستیک، آکنه کونگلوباتا  و آکنه فولمینانس رایج است. همچنین جای زخم  ممکن است نتیجه‌ی طولانی مدت حاصل از بروز یک آکنه در کودکی باشد. برای کاهش احتمال ابتلا به زخم، به دنبال درمان سریع آکنه خود باشید. اغلب آکنه شدید می‌تواند درمان شود.

علل


جای زخم ناشی از آکنه در نتیجه‌ی "تلاش بیش از حد" بدن برای ترمیم زخم‌های ناشی از بیماری است، به این معنی که کلاژن بیش از حد معمول درلایه‌ی درم تشکیل شده است. این کلاژن ممکن است به طور دائم باقی بماند و باعث ایجاد جای جوش یا اسکار آکنه شود. اسکار آکنه معمولاً نتیجه لکه‌های التهابی ناشی از منافذ پوستی است که با چربی بیش از حد، سلول‌های مرده پوست و باکتری‌ها پر می‌شوند. منافذ متورم شده و  باعث ایجاد شکاف در دیواره فولیکول می‌شود. ضایعات سطحی معمولاً کوچک هستند و به سرعت بهبود می‌یابند. اما اگر ضایعات عمیق در دیوار منافذ وجود داشته باشد، مواد آلوده می‌توانند به بافت اطراف نشت کنند و ضایعات عمیق‌تری را ایجاد کنند. پوست تلاش می‌کند با ایجاد فیبرهای کلاژن جدید، این ضایعات را ترمیم کند. جای جوش‌ ترمیم شده معمولاً مانند پوست اصلی صاف و بی‌نقص نیست.

انواع مختلف آکنه


متاسفانه، جای جوش یا اسکار آکنه واقعی هرگز به طور کامل ناپدید نمی‌شود، هر چند که ظاهر آن با گذشت زمان بهبود پیدا می‌کند. جای جوش را می‌توان با آرایش (استتار زیبایی) پوشاند. انواع مختلفی از جای جوش یا اسکار آکنه وجود دارد:

  • اسکار آیس پیک : جای زخم‌هایی عمیق، باریک و چاله مانند

  • اسکار رولینگ : جای زخم‌هایی گسترده با لبه‌های شیب دار

  • اسکار بوکسکار : جای زخم‌هایی گسترده با لبه‌های کاملاً مشخص

  • اسکار آتروفیک : جای زخم‌هایی مسطح، نازک و فرو رفته (آنتودرما)

  • اسکار هیپرتروفی یا کلوئید : جای زخم‌هایی بزرگ و ناصاف

درمان


جای جوش می‌تواند با روش‌های مختلفی به منظور تحریک تولید کلاژن از جمله لیزر کم توان، تزریق ژل، میکرو درم ابریژن و درمارولر درمان شود.

کرم

کرم‌های مختلفی برای کمک به از بین بردن جای جوش (اسکار آکنه) وجود دارد که از طریق نسخه‌ی پزشکی یا بدون آن در دسترس هستند. اگر شما می‌خواهید از داروهای بدون نسخه استفاده کنید، با متخصص پوست خود مشاوره کنید یا با او در مورد عوارض جانبی احتمالی مانند واکنش آلرژیک گفتگو کنید.

لایه برداری شیمیایی پوست

سه نوع لایه‌برداری شیمیائی وجود دارد که شما می‌توانید از بین آن‌ها روش مناسب را انتخاب کنید: لایه‌برداری سطحی، لایه‌برداری متوسط و لایه‌برداری عمیق پوست. این سه روش لایه‌برداری لایه‌های بیرونی پوست را از بین می‌برند اما عمق لایه‌برداری در این سه روش متفاوت است تا افراد بر بتوانند بر اساس شرایط پوستی خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنند.

  • لایه‌برداری سطحی ملایم‌ترین شکل درمان لایه‌برداری شیمیایی پوست است. لایه‌برداری سطحی به کاهش چربی پوست و درمان منافذ پوست کمک می‌کند، جوش‌های سر سیاه و وقوع آکنه را کاهش می‌دهد. لایه‌برداری سطحی  توسط متخصصین زیبایی ما انجام می‌شود.
  • لایه‌برداری شیمیایی متوسط در کاهش ظاهر جای جوش سطحی آکنه، از بین بردن لکه‌های ناشی از افزایش سن، افزایش رنگدانه و چین و چروک‌های ظریف موثرند.
  • لایه‌برداری عمیق به ندرت با توجه به در دسترس بودن سایر گزینه‌های درمانی مانند لیزر کم توان، لیزر مخصوص از بین بردن رنگدانه و غیره انجام می‌شود.

درم ابریژن

درم ابریژن یکی از روش‌های قدیمی برای رفع جای جوش آکنه است که با استفاده از چرخش یک برس سیمی برای از بین بردن لایه بیرونی پوست استفاده می‌شود. در حال حاضر به علت تداخلات زیادی که این روش با رنگدانه پوست دارد، درم ابریژن اغلب مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن بافت و ظاهر پوست را با استفاده از تکنولوژی پیشرفته‌تر لایه‌برداری کرده و پوست را تقویت و صاف می‌کند. این روش آکنه و جای جوش‌ها را با استفاده از جریان ملایم میکرو ذرات از بینمی‌برد. میکرودرم ابریژن بخشی از لایه خارجی را برداشته و رشد سلول‌های جدید را تحریک می‌کند در نتیجه باعث ایجاد پوستی صاف و جوان‌تر می‌شود. میکرودرم ابریژن نه تنها این موجب از بین رفتن آکنه و جای جوش می‌شود، بلکه باعث از بین رفتن چین و چروک‌ها، لکه‌های ناشی از افزایش سن، آفتاب سوختگی و ترک‌های پوستی نیز می‌گردد. میکرودرم ابریژن یک روش ایمن و مؤثر است که برای مردان و زنان در تمام سنین و انواع پوست مناسب می‌باشد.

درمان با لیزر فراکشنال

بیمارانی که جای جوش دارند نیز می‌توانند از لیزر  صورت برای جوانسازی پوست و بازگرداندن اعتماد به نفس استفاده نمایند. برای لیزر جوانسازی فراکشنال، ما از یک لیزر غیر انتزاعی استفاده می‌کنیم که میکرو پرتوهای کوچک را به پوست می‌رساند. این امر تأثیر مثبتی روی چین و چروک، آسیب خورشید و دیگر مشکلات و همچنین جای جوش آکنه دارد. با یک نفوذ کوچک به پوست، لیزر با ایجاد ستون‌های کوچک ازبافت‌های درمان شده در میان بافت‌های سالم، مناطقی که دچار مشکل هستند را هدف قرار می‌دهند تا در کل صورت پوستی سالم را به وجود آورند.

میکرونیدلینگ (نیدلینگ درمانی پوست)

میکرونیدلینگ (نیدلینگ درمانی پوست) برای درمان جای جوش (اسکار آکنه) و چین و چروک ، ترک‌های پوستی (خطوط بارداری)، اسکار آبله مرغان و موارد دیگر استفاده می‌شود. با استفاده از میکرونیدل های استریل چندین سوراخ کوچک روی پوست ایجاد شده و درمان درمارولر جهت تحریک تولید کلاژن و الاستین جدید به کار برده می‌شود. پس از اتمام درمان در انواع مختلف پوست، ظاهر پوست جوان‌تر و صاف‌تر به نظر خواهد رسید.

تزریق ژل

برای کاهش جای جوش یا اسکار ناشی از آکنه، تزریق ژل می‌تواند برای از بین بردن جای جوش استفاده شود. گاهی اوقات جای جوش توسط رشته‌های فیبرینی پر می‌شود و پس از آن می‌توان با برش دادن جای جوش، اسکار آکنه را از بین برد.

تزریق بوتاکس

گاهی اوقات پوست اطراف جای جوش چروک می‌خورد. تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) کمک می‌کند تا ظاهر پوست بهبود یابد. شما باید تزریق را به طور مرتب و دوره‌ای تکرار کنید.

رادیوفرکانسی (آر اف) 

روش آراف به طور گسترده‌ای در درمان‌هایی که برای بهبود افتادگی پوست و کاهش سلولیت برنامه ریزی می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلفی از سیستم‌های درمان با آر اف وجود دارد. روش رادیوفرکانسی با قدرت بالا نیز می‌تواند به منظور کاهش جای جوش استفاده شوند. برخی از انواع درمان‌های آر اف  گاهی اوقات برای درمان آکنه‌ی فعال و جای جوش (اسکار آکنه) استفاده می‌شود.

عمل جراحی

با استفاده از یک روش مرسوم به نام برش پانچ، پزشک جراح هر یک از جای جوش‌ها را برداشته و زخم را بخیه می‌زند یا آن را با روش پیوند پوست‌ ترمیم می‌کند. در روش دیگری به نام ساب سیژن  متخصص جراح سوزن‌ها را زیر پوست قرار می‌دهد تا فیبرهای زیر اسکار را از بین ببرد و ظاهر آن را بهبود بخشد.

پیشگیری


بهترین راه حل برای رفع جای جوش (اسکار آکنه) پیشگیری است. اسکار یا جای جوش در طول مراحل التهابی و ترمیم زخم ایجاد می‌شود، بنابراین دو راه برای جلوگیری از شکل گیری جای جوش وجود دارد. اولین راه حل مدیریت و کنترل آکنه، به خصوص آکنه کیستیک است. بدین منظور می‌توانید به پزشک مراجعه کنید و به طور معمول پزشک به شما آموزش‌های لازم جهت مراقبت را می‌دهد و داروهای موضعی یا خوراکی را برای شما تجویز خواهد کرد. دومین راه حل این است که از فشار دادن یا کندن زخم‌های آکنه خودداری کنید. کندن و فشار دادن هر دو موجب بروز التهاب می‌شوند و زخم‌ها  را بدتر می‌کنند.

جهت رزرو نوبت در شعب ما می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید

شعبه شریعتی:۰۲۱۲۲۶۳۷۴۰۸

شعبه ولیعصر:۰۲۱۸۸۹۴۵۷۲۳

شعبه توحید:۰۲۱۶۶۱۲۴۸۰۷